Umění a jeho místo ve veřejném zdraví

Všechny články

Umění a jeho místo ve veřejném zdraví

Foto: Društvo Asociacija

Na jaře se Nadační fond pro taneční kariéru zúčastnil online semináře ze série přednášek “Artist in Focus” pořádaného Evropskou asociací nezávislých umění (EAIPA) na téma “Arts as Public Health Service” (Umění jako veřejná zdravotní služba). Jednotliví mluvčí semináře sdíleli své zkušenosti ze zahraničních projektů a prezentovali příklady dobré praxe, které dokazují, jak umění může významně přispět ke zlepšení zdraví jednotlivců i celého systému veřejného zdravotnictví.  Seminář otevřela diskuze o přístupnosti umění široké veřejnosti, především z pohledu ekonomiky. Ne všichni si totiž  mohou dovolit vstupenky na kulturní akce, a určitým řešením proto může být například vstupné zdarma pro nejzranitelnější skupiny obyvatel. Tyto aspekty řeší rakouská platforma “Arts for Health”, která má zvýšit povědomí o benefitech umění a jeho dopadech na lidské zdraví. Rakušané dokonce vytvořili rozsáhlou publikaci s konkrétními příklady (např. jak zpěv během těhotenství zvyšuje fyzickou i psychickou pohodu těhotných žen). Klíčovým momentem je nezbytnost mezioborové spolupráce mezi uměleckými organizacemi a zdravotnickými institucemi, včetně ministerstva zdravotnictví, a hledání inovativních přístupů, které zahrnují umělecké intervence jako součást léčebných a preventivních programů. Z tohoto důvodu Evropská unie ustanovila speciální pracovní skupinu “Culture and Health”, jejímž cílem je zlepšit mezisektorovou komunikaci a definovat pojmy jako kupříkladu muzikoterapie, či arteterapie ve vztahu k širším konceptům umění a zdraví.

Foto: Adéla Vosičková

Ačkoliv umění samo o sobě není terapií, může mít významné terapeutické účinky. Tento aspekt je hojně využíván ve Velké Británii v tzv. arts and cultural social prescribing, které reagují na potřeby lokálních komunit. Program kombinuje práci odborníků (spolupracují s NHS – místní veřejný zdravotnický systém) a dobrovolníků a slouží k léčbě různých psychických poruch, jako jsou deprese, demence nebo závislosti. Podobný program využívají také v zemích Skandinávie, například projekt Interreg Baltic Sea Region – Arts and Prescription.

Výrazným posunem pro rozvoj různých inovativních projektů v této oblasti byla pandemie COVID-19, během níž např. vznikala řada online tanečních lekcí s profesionálními tanečníky a choreografy. Ty měly pozitivní dopad na psychické a fyzické zdraví nejen účastníků, ale i samotných lektorů. Tanec nebyl pouze jakousi prevencí proti izolaci, ale také posílil aktivní praxi jedinců, vytvořil bezpečné prostředí pro umělecký rozvoj a posílil sociální vazby. Podrobnosti lze nalézt v publikaci EDN – Dance and Well-being, publikované asociací European Dance Development Network. Dalšími příklady dobré praxe, jak lze tanec využít v léčebných metodách, je nizozemská organizace Switch2Move, nabízející  taneční lekce pro lidi s Parkinsonovou chorobou a demencí. Tanec prokazatelně zlepšuje fyzickou motoriku pacientů, nejde však jen o fyzickou stránku, ale také o navrácení důstojnosti a zlepšení běžného fungování při každodenních činnostech, což řadě pacientů činí problémy. Nakonec se také ukazuje, že preventivní péče tohoto typu je výrazně levnější než tradiční léčba.

Zdroj: Michael Romanovský

Jak tyto přístupy zohlednit v běžné praxi nebo u zdánlivě zdravé populace? Slovinský pilotní projekt Inclusion of Art in Businesses and Companies zapojil tři různé firmy, jejichž zaměstnanci se účastnili uměleckých workshopů, tanečních lekcí apod. Za realizací stála organizace Društvo Asociacija ve spolupráci s místními uměleckými institucemi. Cílem bylo vytvořit certifikovanou databázi uměleckých služeb, z nichž by si zaměstnavatelé mohli vybírat a nabízet je svým zaměstnancům. Na základě podrobného mapování zjistili, jak umělecké intervence zlepšují zdraví, psychickou pohodu a náladu zaměstnanců. Slovinská iniciativa jasně ukázala potřebu dlouhodobých projektů, jejichž poznatky mohou být základem pro další výzkum.

Umění hraje  podstatnou roli ve zlepšování zdravotní péče. Integrace umění do veřejného zdravotnického systému může přinést významné benefity jak pro jednotlivce, tak pro celou společnost. Umění nejenže podporuje fyzické a psychické zdraví, ale také posiluje sociální vazby a přispívá k celkové kvalitě života.

Foto: Alexandre Katsapov

U nás se na tomto poli také angažuje celá řada organizací a jednotlivců. Jmenujme například taneční projekt Dance-Well, který je součástí mezinárodní sítě, a zaměřuje se na lidi s Parkinsonovou nemocí,nebo dlouhodobé aktivity Petra Velety, který  pracuje s lidmi v domovech seniorů, či nejrůznější pravidelné taneční lekce pro veřejnost, které prokazatelně zlepšují fyzickou i mentální kondici a podporují celkový wellbeing. Připomeňme i projekt West Side Story, který s vězeňstvem v Příbrami a Horní Světlé nastudoval Zdeněk Prokeš, člen naší správní rady. Zdůrazňujeme především projekty a služby z oblasti tance nejen proto, že jde o naši oblast působení, ale i proto, že tanec je komplexní holistickou tvůrčí aktivitou kultivující všechny stránky osobnosti. V poslední době sledujeme iniciativu domácích umělců-terapeutů, která usiluje o systémové ukotvení uměleckých služeb v rámci českého zdravotního systému zatím jako pilotní projekt prevence kulturou