Aktuálně

Vstupenka, která pomáhá českému tanci

České baletní soubory podpoří Nadační fond pro taneční kariéru v rámci svých vánočních a novoročních představení. Nabídnou divákům vstupenku za navýšenou cenu a toto navýšení věnují nadačnímu fondu.

Nadační fond pro taneční kariéru inicioval na konec roku 2016 akci pod názvem Vstupenka, která pomáhá českému tanci.  Divadla v rámci projektu nabídnou divákům na konkrétní taneční představení vstupenku za navýšenou cenu a toto navýšení věnují nadačnímu fondu. Do této solidární akce se zapojilo pět divadel z České republiky: Národní divadlo v Praze, Národní divadlo v Brně, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Jihočeské divadlo České Budějovice a Divadlo J. K Tyla Plzeň.

Konzervatorní příprava tanečníka baletu trvá osm let, což je nejdelší odborná příprava ze všech druhů umění. Většina tanečníků prodělá během kariéry závažný pracovní úraz a více než 1/4 tanečníků kvůli úrazu kariéru ukončí. Více než 3/4 tanečníků končí kariéru před třicítkou a jen zcela výjimečně mohou tančit po čtyřicítce. Předčasné důchody pro tanečníky byly dávno zrušeny a nenahradil je žádný sociální program. Platy tanečních umělců jsou ve většině souborů v ČR hluboko pod republikovým průměrem.


Seznam zapojených divadel a představení

Národní divadlo Praha  – 16. 12. Louskáček a Myšák Plyšák
Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích – 18. 12. Advent s baletem
Národní divadlo Brno – 21. 12. Louskáček
Divadlo F. X. Šaldy Liberec – 30. 12. Romeo a Julie
Divadlo J. K. Tyla Plzeň – 22. 1. 2017 Freddie – The King of Queen