Aktuálně

ANKETA - Aktuální nástrahy taneční kariéry

Pojďte s námi tvořit lepší budoucnost vaší kariéry vyplněním ankety!

Nadační fond pro taneční kariéru připravuje nové aktivity na podporu pohybových umělců za podpory Fondů EHP a Norska. V souvislosti s těmito aktivitami jsme pro vás připravili krátkou anketu, která vám zabere max. 2 minuty. Zjišťujeme v ní, jakým výzvám a problémům současný svět tance, nového cirkusu a performerství čelí.
Děkujeme za její vyplnění a sdílení.

Nadační fond pro taneční kariéru finančně podpořil dvě tanečnice, které zasáhla koronavirová krize

Svět českého tance zůstává v paralýze, kterou odstartovala jarní karanténa. Hned od prvních dní, tedy od vyhlášení zákazu veřejných akcí, se na mnoha úrovních řeší, jak to bude s kulturou. Pro tanečnice a tanečníky je situace náročná a plná otazníků. Jak to bude s granty, jak a kdy se budou realizovat naplánované projekty, jak to bude s mezinárodní spoluprací? Ke zklidnění ostatně nepřispívají ani některé kompenzační programy, které tvoří hrubé síto, jímž propadá celá řada umělců. Jako například rodič na mateřské či rodičovské dovolené.

Nadační fond pro taneční kariéru se proto rozhodl profesionální umělce v oblasti tance, pohybového divadla a cirkusu podpořit částkou tvořenou rezervami fondu a výtěžkem kampaně na on-line platformě Donio. “Původně jsme plánovali podpořit pouze jednoho profesionála, ale nakonec jsme se rozhodli vzít v úvahu vážnost situace a částku rozdělit mezi dvě tanečnice, jejichž příběh nás zasáhl, a současně byl jednoznačně doložitelný,” popisuje Jana Návratová, předsedkyně Nadačního fondu pro taneční kariéru.

Nadační fond pro taneční kariéru podpořil souhrnnou částkou 15 000 Kč Zuzanu Herényiovou a Kamilu Mottlovou.

 

NFTK podpoří částkou 10 000 korun profesionála nebo profesionálku na volné noze 

Nadační fond pro taneční kariéru podpoří částkou 10 000 korun jednoho profesionála nebo profesionálku na volné noze z oblasti nezávislého tance, současného cirkusu, pantomimy nebo pohybového divadla, který / která je v souvislosti s restrikcemi kvůli pandemii koronaviru a výpadkem příjmů stále v těžké životní situaci.

Naše podpora míří především k rodičům – samoživitelům, ale také k dalším umělcům a umělkyním, kteří mají kvůli výpadku příjmů i nyní potíže se zaplacením nájmu, povinných odvodů (jejichž platba aktuálně znovu nabíhá), případně základních životních potřeb.

Pokud se v popisu poznáváte, pošlete nám, prosím, zprávu na e-mail info@tanecnikariera.cz. Ve zprávě stručně popište, kdo jste, jak Vás restrikce ovlivnily, jaká je Vaše aktuální situace a na co plánujete 10 000 Kč využít. A to nejpozději do 1. října 2020 do 12 hodin. O tom, komu částku zašleme, následně rozhodne správní rada Nadačního fondu pro taneční kariéru, především s přihlédnutím na míru potřebnosti.

Finanční prostředky byly vybrány díky dárcovské platformě Donio.

Zdeněk Prokeš a Roman Vašek z NFTK v porotě přehlídky BALET 2019

Zdeněk Prokeš a Roman Vašek z Nadačního fondu pro taneční kariéru se v prosinci zúčastnili devátého ročníku soutěžní přehlídky současné taneční tvorby BALET 2019.  Zasedli v pětičlenné porotě, která posuzovala na 28 inscenací, které představilo 11 baletních souborů z České republiky.

Slavnostní vyhlášení výsledků přehlídky BALET 2019 spojené s předáním diplomů a prémií se uskuteční při příležitosti uvedení vítězné inscenace Zkrocení zlé ženy 19. dubna 2019 v 19 hodin ve Stavovském divadle. Již nyní ale víme, že cenu si odnese například Divadlo J. K. Tyla v Plzni s inscenací Zkrocení zlé ženy v choreografii Aleny Peškové, Petr Zuskaza Kytici, anebo sólisté Barbora Šulcová či Ondřej Vinklát.

Jak vnímáte svou taneční kariéru a jaké jsou vaše zkušenosti s českým tanečním trhem práce?

Anna Sochorová je začínající novinářka, která mj. přispívá do časopisu The Student Times, který vychází na zpravodajském serveru E15. Nyní máte možnost svými zkušenostmi anonymně přispět do nově vznikajícího článku, který se plánuje zaměřit na podmínky a souvislosti budování taneční kariéry v ČR. 

Dotazník najdete zde.

Nadační fond pro taneční kariéru se na přípravě dotazníku nijak nepodílel, nicméně na něj poukazuje jako na zajímavou platformu, kde se můžete anonymně a svobodně vyjádřit k řadě aktuálních témat. 

Přejeme klidné vánoční svátky a dynamický rok 2020

Když jsme na podzim v roce 2015 nadační fond zakládali, věděli jsme, že se vydáváme na dlouhou cestu, že výsledky a úspěchy naší advokacie a podpory zažijí možná až mnohem mladší generace, generace, které sotva nastoupily do škol. Můžete nám pomoci tuto cestu zkrátit. A to je naše přání pro další rok: sledujte nás, kontaktujte, využívejte naše služby a sdílejte s námi svoje zkušenosti. Věnujte pozornost a péči profesnímu prostředí a otevřeně o něm i v něm komunikujte. „Nebát se. Nebát,“ jak řekla na setkání v DOXu naše patronka paní profesorka Dadja Altenburg-Kohl, je naším heslem pro rok  2020!

Nadační fond na tanečních konzervatořích

 

Minulý pátek jsme dokončili naši tour českými tanečními konzervatořemi. Tentokrát se Zdeněk Prokeš a Roman Vašek setkali se studenty 5. až 8. ročníku Taneční konzervatoře Brno.

Studentům jsme ukázali možnosti profesního uplatnění a představili jim český taneční „pracovní trh“ v jeho maximální šíři – tedy od zaměstnání v divadelním angažmá až po práci tzv. na volné noze v nekomerční, ale i komerční sféře. Vysvětlili jsme, jak se dá tancem uživit, jaké mohou tanečníci očekávat smlouvy, jak mohou prosazovat své zájmy a názory. Samozřejmě jsme představili činnost našeho nadačního fondu a věnovali jsme se i tématu ukončení taneční kariéry. Protože studenty v osmém ročníku čeká mimo jiné napsání závěrečné absolventské práce, ukázali jsme na konkrétních příkladech, jak najít kvalitní zdroje informací.

Během uplynulých dvou let jsme navštívili všech šest konzervatoří, na nichž se vyučují obory tanec a současný tanec. Byla to zajímavá, oboustranně inspirativní a, domníváme se, velmi prospěšná setkání, na která bychom v budoucnu rádi navázali.

Křest tištěného vydání Tanečních aktualit 

 

Taneční aktuality vydávají tištěný speciál a my vás srdečně zveme na jeho křest, který se uskuteční 30. října v rámci akce Dadja českému tanci a umění, kterou organizuje Nadační fond pro taneční kariéru ve spolupráci s Centrem současného umění DOX.

Těšíme se na vás

30. října 2019 od 20:15 v Bistru DOX+

Poupětova 3, Praha 7

Vstup zdarma, svou účast prosím potvrďte na info@tanecnikariera.cz

Tištěný speciál věnovaný tanci a pohybovým uměním v českých regionech si budete moci na křtu zakoupit. Více informací o publikaci získáte na webu tanečních.

Dadja českému tanci a umění

 

Zveme Vás na scénický rozhovor a číši vína s profesorkou Dadjou Altenburg-Kohl, lékařkou a podnikatelkou, která je v Česku mnohem známější jako filantropka. Je nejen zakladatelkou muzea současného umění Montanelli, které nedávno oslavilo 10. výročí, ale také patronkou Nadačního fondu pro taneční kariéru, významnou podporovatelkou a upřímnou milovnicí českého tance. Podpořila desítky projektů, souborů i jednotlivců, věnuje svoji energii a pozornost nezištně tam, kde cítí smysl a talent. 

 

30. října 2019 od 20:15 v Bistru DOX+

Poupětova 3, Praha 7

Vstup zdarma, svou účast prosím potvrďte na info@tanecnikariera.cz

Mámy a tátové v tanci a cirkuse jako podcast

 

Nestihli jste naše speciální srpnové setkání s performerkou a režisérkou Miřenkou Čechovou, choreografkou a herečkou Halkou Jeřábek Třešňákovou, tanečnicí a akrobatkou Eliškou Brtnickou, francouzskou akrobatkou s italskými kořeny Alice Roma a s tanečním párem libereckého baletu Marií Gromalovou a Alexeyem Yurakovem?

Prohlédněte si fotografie a poslechněte podcast přímo z akce!

Fotogalerie.

Poslechněte si podcast (audio záznam) z akce.

Jak připravit tiskovou zprávu s Eliškou Míkovcovou

 

Na workshopu s Eliškou Míkovcovou, specialistkou na kulturní PR s mnohaletou zkušeností s projekty jako 4+4 dny v pohybu, Spectaculare Festival, Spitfire Company, AVU a s mnoha dalšími, se dozvíte, jak připravit text tiskové zprávy, e-mail k rozeslání i podklady pro celý presskit. Jaká možná témata lze napojit na váš projekt? Co nevynechat a co naopak ano. Zjistíte, jak najít kontakty na novináře, které vaše téma může zajímat. Naučíte se předat informace o vašem projektu stručně a poutavě.

16. října, 14:00 - 17:00 v Malém sále (Celetná 17, budova Institutu umění, 2. patro).

Těšíme se na vás!

Více informací hledejte zde.

Vstupenky je možné zakoupit zde (pro tanečníky a pohybové umělce za sníženou cenu).

Mámy a tátové v tanci a cirkuse

 

Nenechte si ujít sdílenou praxi matek a otců, jejichž profesí je tanec, pohybové divadlo či nový cirkus!

Hosté diskuse, kterou moderuje bývalá tanečnice Kristina Kloubková,  jsou Miřenka Čechová, Eliška Brtnická, Halka Jeřábek Třešňáková, Alice Roma, Maria Gornalová a Alexey Yurakov

Jak se změnil jejich život a tvorba, na co naráželi a co jim pomáhalo, když se v jejich životech objevily děti? Přijďte 29.8.2019 v 17.00 do stanu Projet.PDF na Letní Letné a dozvíte se víc!

Více informací hledejte zde.

Vstupenka, která pomáhá českému tanci poprvé v Olomouci

 

Baletní soubor Moravského divadla Olomouc pod vedením Michala Štípy se svým srpnovým open-air představením Balet Gala zapojí do benefiční akce Vstupenka, která pomáhá českému tanci, kterou pořádáme již od roku 2016.

Máme velikou radost. O to víc, že olomoucké divadlo se do akce zapojuje poprvé a pokračuje tak v sérii letních benefic, kterou vloni odstartoval Valmont Jihočeského divadla.

Balet Gala se uskuteční v úterý 27.8. 2019 v 20:00 se na letní scéně Korunní pevnůstky v Olomouci.

Komponovaný taneční projekt vzniká pod uměleckým vedením nového šéfa baletu Moravského divadla Michala Štípy. Bývalý první sólista Baletu Národního divadla se v projektu představí také jako tanečník. A to v ukázkách z Labutího jezera se svou dlouholetou jevištní partnerkou primabalerínou Nikolou Márovou. V Bajadéře vystoupí primabalerína a držitelka Ceny Thálie Yui Kyotani či sólista Lukáš Cenek, ve Spící Krasavici potom například Emily-Joy Smith.

Jak na kampaň pro sociální sítě?

 

Facebooky, Instgramy, Youtuby, Snapchaty ... Bez toho se obejde málokdo. Tím spíš v komunikaci. Z našeho workshopu si odnesete nejen praktické zkušenosti, ale také návrh kampaně pro sociální sítě, k němuž se bude moci neustále vracet při reálném plánování komunikační strategie.

Kdy: 10. dubna 2019, 13:00 – 17:00
Kde: Pražské kreativní centrum, Staroměstské náměstí 4/1, 110 00 Praha

Kapacita semináře je omezena. Registrujte se proto s předstihem (nejpozději do 7. dubna 2019).

Více informací (cena, lektoři apod.) hledejte zde.

Orientace v grantovém světě

 

Workshop Orientace v grantovém světě je jednou z našich nejnavštěvovanějších akcí. Chápeme proč. Zorientovat se ve složitém systému grantů a dotací vyžaduje nemálo úsilí. A co teprve sestavování rozpočtu a jeho vyúčtování v závěru roku. Workshop neustále inovujeme, nejen v reakci na měnící se situaci, ale i na základě zkušeností a komentářů účastníků. 

Kdy: 20. března 2019, 13:00 – 17:00
Kde: Malý sál, 2. patro Institutu umění – Divadelního ústavu, Celetná 17, Praha 1

Kapacita semináře je omezena. Registrujte se proto s předstihem (nejpozději do 15. března 2019).

Více informací (cena, lektoři apod.) hledejte zde.

PF 2019

Máme za sebou náročný rok. Když se ale ohlížíme, vidíme jen to dobré, co přinesl.

Podařilo se nám uskutečnit několik workshopů a do zdárného konce dotáhnout program individuálních služeb, prostřednictvím kterého si vybraní tanečníci vyzkoušeli kompletní portfolio našich služeb.

V létě a v zimě se díky skvělé spolupráci s divadly podařila uskutečnit série benefičních představení Vstupenka, která pomáhá českému tanci.

Třešničkou na dortu byla cena PEARLE*, kterou fond získal za vize a dlouhodobou snahu v sociální oblasti. 

Největším oceněním pro nás ale vždy zůstane vaše důvěra a přízeň.

Děkujeme a těšíme se na náš společný rok 2019!
Nadační fond pro taneční kariéru

První sólista baletu Národního divadla Michal Štípa debutuje jako choreograf. V Ostravě připravuje klasický balet Don Quijote. Tehdy vzniká rozhovor s Romanem Vaškem o tom, jak vidí svou druhou kariéru. Dnes můžeme Michalovi gratulovat k pozici šéfa olomouckého baletu. A při této příležitosti rozhovor zveřejňujeme.

Michale, je to sedm let, co jste se účastnil projektu Tematická síť uplatnitelnosti umělců z oblasti performing arts. Co vám to dalo?

Díky tomuto projektu jsem se poprvé začal více zamýšlet nad druhou kariérou. Pomohl mi utřídit si myšlenky a ujasnit si, co chci v budoucnu dělat. Vím, že Nadační fond pro taneční kariéru pak dělal pro tanečníky další akce, ale bohužel už to nešlo skloubit s mými pracovními povinnostmi.

V průběhu taneční kariéry jste se pokoušel studovat na vysoké škole.

Ano, taneční pedagogiku. Dokonce třikrát. Nejdříve hned po konzervatoři na JAMU v Brně. Ale vzápětí jsem začal dostávat v divadle velké role, a tak jsem studium vzdal. Pak jsem udělal přijímačky ještě jednou, ale ani jsem nenastoupil. Po příchodu do Prahy mě přijali na HAMU. Vydržel jsem půl roku. Pak ale přišla nějaká premiéra a už se to nedalo zvládnout. Katedra mi dala nůž na krk, což chápu. Řekli: buď budeš studovat a tančit jen v Národním divadle, ale už nikde jinde, nebo studia zanechej. Rozhodl jsem se naplno tancovat, dokud to jde. Letos jsem udělal přijímačky zase na JAMU a doufám, že konečně školu dokončím.

V jaké fázi je vaše taneční kariéra nyní?

(Se smíchem) Tak to je tenký led. Ještě nechci končit a myslím, že můžu dělat hlavní role, ale vím, že za mnou je spousta mladých tanečníků, kteří mi šlapou na paty a mají úplně jinou sílu. To je normální. Balet je prostě uměním mladých.

Jak vidíte svou profesní budoucnost?

Třeba přijde nějaká náhoda. Před dvěma roky by mě vůbec nenapadlo, že budu choreografovat a nyní v Ostravě připravuju balet Don Quijote. Pokud budu v choreografii pokračovat, zaměřil bych se na uvádění klasiky. Hlavně se ale chci věnovat taneční pedagogice, konkrétně partneřině a scénické praxi. Pět let už učím soukromě.

Napadlo vás někdy, že byste dělal něco, co s tancem vůbec nesouvisí?

Když ta myšlenka přišla, hned jsem si položil otázku: co vlastně umím? Celý život se věnuju jen tancování – neřekl bych na sto, ale spíš na dvě stě procent, od rána do večera, soboty, neděle, o prázdninách. Nedokážu si představit, že bych dělal něco úplně jiného. Tanec by mi moc chyběl.

rv

Zdeněk Prokeš, čelsn správní rady a jeden ze zakladatelů Nadačního fondu pro taneční kariéru po převzetí ocenění.

Nadační fond pro taneční kariéru získal prestižní mezinárodní ocenění

Evropský svaz zaměstnavatelů v oblasti živých umění PEARLE* live performance Europe ocenil v Bruselu na slavnostním předávání cen v kategorii SKILLS/TRAINING/LIFELONG LEARNING za vize a dlouhodobou snahu v sociální oblasti Nadační fond pro taneční kariéru (NFTK).

Máme radost a děkujeme za vaši přízeň a podporu!

Workshop Naplň sítě: Facebook a Instagram pro tanečníky

Bez Facebooku a Instagramu to dnes vážně nejde.
Jenže – jaký zvolit obsah, jaké načasování a na koho zacílit, když o sobě chcete dát vědět?
Co vlastně očekává vaše publikum a pro jaké cíle vůbec sociální sítě použít? Nevíte? Tak přijďte na náš workshop, který připravujeme ve spolupráci s odborníky s mnohaletou praktickou zkušeností – s PIARISTy a Marií Grafovou.

Workshop je šitý na míru tanečníkům, artistům, performerům a jejich projektům.

Kdy: 25. června 2018, 15:00 – 17:00
Kde: Malý sál, 2. patro Institutu umění – Divadelního ústavu, Celetná 17, Praha 1

Kapacita semináře je omezena. Registrujte se proto s předstihem (nejpozději do 15. března 2019).

Více informací (cena, lektoři apod.) hledejte zde.

Orientace v grantovém světě

Máte projekt a potřebujete na jeho realizaci peníze?
Chcete požádat o grant a nevíte kde a jak na to?

Nadační fond pro taneční kariéru připravil workshop věnovaný těm, kdo s granty začínají i těm, kteří si rádi ujasní dotační podmínky a příležitosti.

Tento workshop je praktickou příležitostí i pro ty, kteří na své grantové žádosti aktuálně pracují a rádi by zkonzultovali její podobu.

Kdy: 28. března 2018, 15:00 – 18:00
Kde: Malý sál, 2. patro Institutu umění – Divadelního ústavu, Celetná 17, Praha 1

Kapacita semináře je omezena. Registrujte se proto s předstihem (nejpozději do 15. března 2019).

Více informací (cena, lektoři apod.) hledejte zde.

Mezinárodní DEN TANCE 2018

Oslavte s námi Mezinárodní DEN TANCE 2018!

Kdy: 29. dubna 2018

Více informací hledejte zde.

Změna je další šance

Program individuálního poradenství a koučinku pro tanečníky a performery

Do 22.3. 2018 se můžete přihlásit do programu individuálního poradenství a koučinku. Program pořádá Nadační fond pro taneční kariéru s cílem pomoci tanečníkům a artistům v dalším profesním posunu.

Nezáleží na tom, zda již máte konkrétní představu o své budoucí kariéře, jestli změna kariéry už klepe na dveře, anebo si s představami o dalším profesním uplatnění teprve pohráváte. Náš program se přizpůsobí vašim potřebám, představám i časovým možnostem.

 

Pro koho je program individuálního poradenství určen?

Do programu se mohou přihlásit pouze profesionálové z oblasti tance, pohybového divadla, nového a tradičního cirkusu. Za profesionály jsou v tomto případě považováni ti, kteří jsou pro činnost v daném oboru kvalifikováni buď odpovídající praxí a/nebo odborným vzděláním a jejichž minimálně polovina ročních příjmů  pochází z umělecké činnosti v oblasti tance, pohybového divadla či cirkusových disciplín. Do programu se mohou přihlásit i umělci, kteří svou profesionální kariéru v oblasti tance, pohybového divadla a (nového) cirkusu nedávno ukončili.

 

Jsou nějaká omezení?

Kromě profesní specifikace nemá program žádná výrazná omezení. Limity se netýkají věku umělce ani jeho národnosti/občanství. Očekává se ovšem, že umělec působí na území České republiky a otázku profesní změny buď aktuálně řeší, anebo teprve řešit bude. Program a s ním související aktivity se odehrají v Praze. Program probíhá v češtině.

 

Kolik umělců bude vybráno?

Program je připraven pro 5 profesionálů v oblasti tance, pohybového divadla a cirkusu. Z našich zkušeností je zájem poměrně velký, a tak s podáním přihlášky neotálejte.

 

Kdo finalisty vybírá?

Umělce vybírá správní rada Nadačního fondu pro taneční kariéru, který má s podobnými aktivitami velké zkušenosti. Nadační fond pro taneční kariéru je jedinou organizací v ČR, která umělce systematicky připravuje na změnu kariéry. Umělce fond podporuje dlouhodobě – před i v průběhu profesní změny, v kontaktu s nimi zůstává i v době druhé kariéry.

 

Jak bude program probíhat?

Program je tříměsíční a uskuteční se během dubna, května a června 2018. Vybraní účastnící se sejdou na úvodním workshopu, který proběhne začátkem dubna 2018. Následně na ně čeká individuální koučink a na míru vytvořené poradenství.

S koučkou Janou Bohutínskou, která vás jako účastníky provede celým programem, se budete setkávat pravidelně jednou za 14 dní. S ostatními členy týmu jednou až třikrát v průběhu celého programu, a to dle vlastních plánů, preferencí a zájmů. V červnu 2018 se zase všichni setkáme na závěrečném workshopu.

 

Kdo vás programem provede?

Program vytvořil tým profesionálů, citlivých na specifika umělecké profese v čele se zkušenou koučkou Janou Bohutínskou. V rámci individuálního poradenství se setkáte s Michalem Anderou, Ivou Šebkovou či Dr. Janou Tomanovou.

Michal Andera je podnikatel, lektor a vysokoškolský pedagog. Zaměřuje se na inovace a využití kreativního potenciálu ve strategickém plánování a podnikání obecně. Před lety do Česka přinesl populární Creative Mornings, inspirativní snídaně a místo setkávání. Aktuálně se věnuje především projektu vysvetli.cz a infodesign.cz. Michal vám pomůže s přípravou podnikatelského modelu, business plány a strategií.

Jana Bohutínská je koučka a novinářka, která profesně kombinuje oblasti kultury, umění a podnikání. Pracuje na volné noze a má bohatou osobní zkušenost s kariérní změnou. Ve své koučovací praxi se zaměřuje mj. na kariérní a životní koučink, podnikání na volné noze, osobnostní rozvoj a kreativitu, koučuje i v prostředí performing arts. Její vstřícný projev a trpělivý přístup využilo už několik tanečníků, se kterými zůstává v kontaktu i po jejich úspěšné profesní změně. V rámci programu pro vás bude hlavní kontaktní osobou a osobním koučem.

Iva Šebková je bývalou tanečnicí, která si prošla změnou kariéry. Vystudovala Taneční konzervatoř v Brně a jako baletka působila v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni a v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem. Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vystudovala psychologii a po skončení taneční kariéry se věnuje především oblasti HR – lidským zdrojům a personalistice. V rámci programu vás připraví na pohovor, pomůže vám sestavit funkční a poutavý životopis, případně se podělí o své osobní zkušenosti se změnou.

Jana Tomanová je psycholožka a psychoterapeutka. Vedle své soukromé psychologické praxe se věnuje také tréninkům a školení v oblasti soft skills. Dle výzkumů ovládají tanečníci a artisté hned několik soft skills (tzv. měkkých dovedností), které mohou být zajímavé i pro jejich druhou kariéru. Jen je umět plně využít! Právě Jana, která má mnohé zkušenosti s lidmi v období životní a profesní změny, vám pomůže projít změnou a zjistit, jak podpořit svůj vlastní rozvoj.

 

Je program zpoplatněn a kolik za něj zaplatím?

To vlastně záleží na vás. Program je zdarma pouze pro ty umělce, kteří jsou členy profesních organizací Vize tance a/nebo Tanečního sdružení ČR. Důvodem je budování semknuté oborové komunity a rozšíření povědomí o profesní solidaritě. Pro nečleny profesních organizací je stanoven jednorázový poplatek 1 000 Kč, který umělec v případě, že bude vybrán, uhradí na začátku programu.

Pokud budete do Prahy dojíždět, musíme vás upozornit, že v ceně nejsou zahrnuty náklady spojené s dopravou či ubytováním.

 

Jak se do programu přihlásím?

V klidu si připravte životopis a motivační dopis, v němž nám prozradíte, z jakých důvodů se do programu hlásíte, co vás motivuje, a co si od toho slibujete. Až budete mít dokumenty připravené, jděte na přihlašovací formulář. Ten vyplňte, vložte požadované dokumenty a pošlete. Vzápětí se zobrazí potvrzení o přijetí přihlášky. Potom už zbývá jen čekat.

Na vaši přihlášku se těšíme! Registrovat se můžete do 22.3.2018.

 

Když si nevíte rady?

Pokud máte jakýkoliv dotaz, napište nám na info@tanecnikariera.cz nebo volejte na

+420 739 094 750. Osobně nás můžete navštívit každé úterý mezi 11:00–16:00 v kancláří Nadačního fondu pro taneční kariéru (Celetná 17, Institut umění–Divadelní ústav, 2. patro).

Pro novinky a další informace sledujte náš na Facebook @druhakariera.Čtvrtek 7. prosince 16:00 /  Pražské kreativní centrum v Radničních domech, U Radnice 10-12, Praha 1

DALEKO OD TANCE

Adventní inspirace s Nadačním fondem pro taneční kariéru.

Dali tanci celé srdce, moře času, spoustu energie. Jednoho dne ale opustili taneční sály a jeviště a jejich cesta zamířila jinam. Přijďte si poslechnout příběhy tanečníků, kteří dnes úspěšně pracují v jiných profesích.  Jak se zvládli adaptovat na novou realitu a co z tance v nich dodnes zůstalo?

Svoji účast prosím potvrďte na emailu petra.kasparova@tanecnikariera.cz nejpozději do úterý 5.12.


Nadační fond pro taneční kariéru - konkurz (PR/produkce)

Nadační fond pro taneční kariéru hledá do svého týmu nového kolegu/kolegyni na pozici PR/produkce.

Strukturované CV, motivační dopis a referenční kontakt zasílejte do 27. 10. 2017 na E petra.kasparova@tanecnikariera.cz


Úterý 7. listopadu 15-18:00 / Institut umění - Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1, Malý sál

Kurz: Nastartuj svůj projekt aneb finanční minimum pro podnikavce

Nadační fond pro taneční kariéru vás zve na seminář věnovaný finanční gramotnosti a přípravě na podnikání s Ivanou Svobodovou z Vysoké školy ekonomické.

Přihlašovat se můžete do pátku 3. 11. přes online přihlašovací formulář: ZDE.


Pondělí 30. října 15-18:00 / Institut umění - Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1, Malý sál

Kurz: Jak na kulturní PR

Nadační fond pro taneční kariéru vás zve na seminář věnovaný základům PR. Během odpoledního kurzu zjistíte, jak pomocí PR zpropagovat vlastní projekt.

Přihlašovat se můžete do středy 27. 10. přes online přihlašovací formulář: ZDE


Pondělí 18. září 15-18:00 / Institut umění - Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1, Malý sál

Cesta k pracovnímu místu krok za krokem

Hledáte pracovní místo, nebo o tom uvažujete?

Přijďte na seminář Nadačního fondu pro taneční kariéru, kde můžete zjistit související informace a zkusit si jak na to.

 

 


Festival tanečních filmů 2017 podpořil nadační fond příspěvkem ze zakoupené vstupenky

V rámci dvou projekcí Festivalu tanečních filmů 2017 (Mr.Gaga a A Living Space) přispělo na aktivity Nadačního fondu pro taneční kariéru příspěvkem 30 Kč ze zakoupené vstupenky téměř 500 diváků. Celkový výtěžek činí 13 410kč. Děkujeme.


Čtvrtek 25. května 2017 / 15-17:00 / Institut umění - Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1, Malý sál

Autorské právo v praxi

Autorské právo se zaměřením nejen na taneční praxi

Účastníci semináře se seznámí se specifiky zákonné úpravy autorských práv a práv výkonných umělců.
Získají přehled o svých právech a nárocích při jejich porušení a naučí se rozpoznat nástrahy ustanovení licenčních smluv.


11.-13. května 2017 / Kino Světozor

Festival tanečních filmů 2017

Festival tanečních filmů, který proběhne 11.-13. května v kině Světozor v Praze podpoří nadační fond příspěvkem 30 Kč ze zakoupené vstupenky na filmy Mr. GAGA a Living space.

MR. GAGA - Velká porce charismatu a tance až za hrob! Život a tvorba choreografa Ohada Naharin v premiérovém uvedení!

A LIVING SPACE - dokument Jakub Jahna a Davida Markoviče. 50 dní s nejvýznamnějším současným divadelním režisérem Robertem Wilsonem. Film o kráse, tvorbě a penězích, jaký tu ještě nebyl.

Celý program:http://bit.ly/2KinoSvětozor


Nadační fond pro taneční kariéru se stal členem mezinárodní sítě IOTPD

Čeští profesionální tanečníci tak mohou žádat podporu  v rámci Philippe Braunschweig Grant na podporu druhé kariéry.

Příjem přihlášek je do 30. dubna 2017. Výsledy budou zveřejněny do 30. června.

Více informací


Středa 26. dubna 2017 / 16:30-18:30 / Institut umění - Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1, Malý sál

Orientace v gratovém světě

  • Máte projekt a potřebujete na jeho realizaci peníze? 
  • Chcete požádat o grant a nevíte kde a jak na to? 

Nadační fond pro taneční kariéru připravil seminář věnovaný těm, kdo s granty začínají i těm, kdož si rádi ujasní dotační podmínky a příležitosti.


Pondělí 20. března 2017 / 9.30 / Malý sál IDU

Snídaně šampionů

Nadační fond pro taneční kariéru se setkal se zástupci nezávislé taneční scény

V rámci akce nazvané Snídaně šampionů se NFTK sešel se zástupci nezávislé taneční scény.

Program setkání:

  • prezentace činnosti  fondu a aktivit za rok 2016
  • navázání spolupráce 
  • diskuse nad potřebami nezávislé scény

Vstupenka, která pomohla českému tanci

Pět divadel nabídlo na přelomu roku 2016/2017 v rámci akce Vstupenka, která pomáhá českému tanci  divákům na konkrétní taneční představení vstupenky za navýšenou cenu, a toto navýšení věnovalo nadačnímu fondu. Do této solidární akce se zapojilo: Národní divadlo v Praze, Národní divadlo v Brně, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Jihočeské divadlo České Budějovice a Divadlo J. K Tyla Plzeň.

Celkový výtěžek z představení činí 208 tisíc korun, přičemž představení podpořilo přes 2000 diváků.

Výtěžek bude použit na činnost a služby fondu, k nimž patří pořádání vzdělávacích programů, koučing, personální a psychologické poradenství, sdílení dobré praxe a informační servis související s trhem práce a změnou kariéry. 

Celá tisková zprávaVstupenka, která pomáhá českému tanci

České baletní soubory podpoří Nadační fond pro taneční kariéru v rámci svých vánočních a novoročních představení.

Národní divadlo v Praze, Národní divadlo v Brně, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Jihočeské divadlo České Budějovice a Divadlo J. K Tyla Plzeň nabídnou divákům vstupenku za navýšenou cenu a toto navýšení věnují nadačnímu fondu

Více informací


Středa 30. listopadu 2016 / 15.00 / Institut umění – Divadelní ústavu, Celetná 17, Praha 1, Malý sál

Rok práce,  změn a inspirací

Výroční setkání s Nadačním fondem pro taneční kariéru

CO JE NA PROGRAMU?

  • Explikace setkání: Změna jako komplexní životní událost – Jana Bohutínská
  • Co přinesla zásadní konference LEAP Together: Career and Life Transitions in Dance and Sport, která nedávno skončila v Torontu – Petra Kašparová
  • Roční sklizeň – rok práce NFTK – Jana Návratová
  • Punč, koláč a diskuse

Svoji účast prosím potvrďte na emailu:
petra.kasparova@tanecnikariera.cz
tel: 721 600 691


NFTK se účastní Konference o změně kariéry tanečníků a sportovců v Torontu

Nezisková organizace Leading Edge After Performance,  průkopník mezi  tranzitními centry,  pořádá dvoudenní konferenci pod názvem LEAP - Athlet + Dancer Transition, která proběhne od 11-12. listopadu v Torontu. 

Témata konference:  fyzické a duševní zdraví po skončení aktivní kariéry , kariérní poradenství - teorie a praxe, přenositelné zkušenosti a jejich uplatnění na trhu práce, osobní příběhy - sdílení dobré praxe, hledání rovnováhy mezi výkonností a životní pohodou,  perpektivy karierních "transition" programů, karierní servis, vzdělávání a změstnavatelé

http://leaptransition.ca/


Čtvrtek 20. října 2016 / 15.00-17.00 / budova Unie zaměstnavatelských svazů ČR, Na Pankráci 1618/ 30, Praha, přízemí

Seminář s Úřadem práce ČR

Co nabízí Úřad práce tanečníkům a jak efektivně využít jeho služby

Účastníci se zde dozví, co vše může tanečníkům (nejen) v oblasti profesní změny ÚP nabídnout, včetně finanční podpory a rekvalifikace. Druhá část workshopu bude věnována vašim dotazům a příkladům z praxe.


Pátek 14. října 2016 / 13.00 / Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem, Lidické nám. 1710/10, baletní sál

Setkáme se v Ústí nad Labem

Nadační fond pro taneční kariéru zve na prezentaci své činnosti a tématiky taneční kariéry.

O čem budeme hovořit? Určitě o tom, kdo tvoří NFTK, o tom, jak vznikl a kdo jej podporuje. Také však o tom, co nadační fond od svého nedávného založení udělal, co pro tanečníky připravuje - jaké semináře a další akce NF pořádá
Zástupci fondu představí model speciálního spoření se státním příspěvkem (nejen) pro tanečníky, který se fond snaží prosadit. Bude se diskutovat o postavení tanečních profesionálů v ČR a prezentovat některá data z tanečních průzkumů. Dozvíte se, jak si v tomto kontextu stojí pražské baletní soubory.

Přijďte si promluvit o tématech, která cítíte jako zásadní! Váš názor na práci nadačního fondu nás zajímá!


Úterý 11. října 2016 / 12.00 / Malé divadlo Liberec, Zhořelecká 344/5, zkušebna

Setkáme se v Liberci

Nadační fond pro taneční kariéru zve na prezentaci své činnosti a tématiky taneční kariéry.

O čem budeme hovořit? Určitě o tom, kdo tvoří NFTK, o tom, jak vznikl a kdo jej podporuje. Také však o tom, co nadační fond od svého nedávného založení udělal, co pro tanečníky připravuje - jaké semináře a další akce NF pořádá
Zástupci fondu představí model speciálního spoření se státním příspěvkem (nejen) pro tanečníky, který se fond snaží prosadit. Bude se diskutovat o postavení tanečních profesionálů v ČR a prezentovat některá data z tanečních průzkumů. Dozvíte se, jak si v tomto kontextu stojí pražské baletní soubory.

Přijďte si promluvit o tématech, která cítíte jako zásadní! Váš názor na práci nadačního fondu nás zajímá!

Čtvrtek 30. června 2016 / 15.00 / Nová scéna ND Praha, Národní 4, foyer

Setkáme se v Praze

Nadační fond pro taneční kariéru zve na prezentaci své činnosti a tématiky taneční kariéry.

O čem budeme hovořit? Určitě o tom, kdo tvoří NFTK, o tom, jak vznikl a kdo jej podporuje. Také však o tom, co nadační fond od svého nedávného založení udělal, co pro tanečníky připravuje - jaké semináře a další akce NF pořádá
Zástupci fondu představí model speciálního spoření se státním příspěvkem (nejen) pro tanečníky, který se fond snaží prosadit. Bude se diskutovat o postavení tanečních profesionálů v ČR a prezentovat některá data z tanečních průzkumů. Dozvíte se, jak si v tomto kontextu stojí pražské baletní soubory.

Přijďte si promluvit o tématech, která cítíte jako zásadní! Váš názor na práci nadačního fondu nás zajímá!


Úterý 31. května 2016 / 15.00 / Národní divadlo Brno, Dvořákova 11, 3.  patro 

Setkáme se v Brně

Nadační fond pro taneční kariéru zve na prezentaci své činnosti a tématiky taneční kariéry.

Zástupci Nadačního fondu pro taneční kariéru (NFTK) představí aktivity fondu a nabízené služby včetně připravovaného modelu speciálního spoření se státním příspěvkem. Účastníci se seznámí s daty z tanečních průzkumů se zaměřením na brněnské baletní soubory. V rámci prezentace proběhne diskuse na téma taneční kariéra a související změny, které zpravidla čekají umělkyně a umělce po ukončení aktivní jevištní činnosti a obecně postavení tanečníků v ČR.

Zváni jsou jak tanečnice a tanečníci, tak umělci pohybového divadla, artistky a artisté, kteří končí svou aktivní jevištní kariéru nebo o ukončení uvažují a řeší, jak přejít k jiné profesi. Zváni jsou ale také studenti tance či aktivní tanečníci z baletních souborů a z nezávislého tance, stejně jako zájemci z řad odborné veřejnosti, které problematika tzv. druhé kariéry zajímá.

Přijďte s námi diskutovat o tématech, která cítíte jako zásadní.

Jak najít podnikatelskou příležitost a připravit si byznys plán

Workshop pro ty, kdo uvažují o podnikání i pro začínající podnikatele  

Významným krokem v činnosti nadačního fondu byla nedávná prezentace v parlamentním výboru. Zástupci fondu – Jana Návratová a Zdeněk Prokeš seznámili členy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, mládež a tělovýchovu se situací tanečních profesionálů, jejich pracovními podmínkami, odměnami a profesními a sociálními perspektivami.  více zde

Diskuse: Taneční profese – síla a perspektivy